Երբ քաղաքական կուսակցությունը պնդում է՝ որ ֆինանսավորվում է շարքային աջակցողների կողմից՝ դա հզոր դեմոկրատական պատմություն է։ Սակայն OCCRP-ի հետաքննությունը Պաշինյանի Քաղաքացիական պայմանագրի վերաբերյալ բացահայտեց մտահոգեցնող պատկեր։
Օրինակը
Հետաքնիչները հայտնաբերեցին տասնյակուրց նվիրատվություններ՝ նույն գումարով՝ կատարված րոպեների տարբերությամբ։ Դոնորների կեսը հայտարարեց՝ որ երբեք չեն նվիրատվել։
Ստվերային $540 հազար
Առանձին՝ $540 հազար դրամաշնորհներ հոսեցին իշխանական հԿՈ-ներին՝ որոնք հետևողականորեն արտադրում են Պաշինյանի օգտին բովանդակություն։
Կեղծ դոնորների սկանդալը հարվածում է Քաղաքացիական պայմանագրի հիմնադիր խոստումը՝ թափանցիկություն և հաշվետվողականություն բերելու վերաբերյալ։

Investigations10 мин чтения
Расследование OCCRP выявило координированные идентичные пожертвования партии Пашиняна. Половина доноров заявляют, что никогда не жертвовали. Расследование закрыто без обвинений, а $540К тайных грантов поступили проправительственным НКО.
автор Editorial Team·Опубликовано 2026-03-04
Когда политическая партия утверждает, что финансируется рядовыми сторонниками, это мощный демократический нарратив. Но расследование OCCRP выявило тревожную картину: координированные идентичные пожертвования партии «Гражданский договор».
Закономерность
Следователи обнаружили десятки пожертвований на одинаковую сумму, сделанных с разницей в минуты. Половина доноров заявили, что никогда не жертвовали.